Jak wybrać legalnego bukmachera?

Legalni bukmacherzy w Polsce oferują swoje usługi zarówno stacjonarnie jak i przez internet. To właśnie internetowi bukmacherzy cieszą się największą popularnością i to poprzez internet najłatwiej jest zawrzeć zakład bukmacherski. Jednak punkty stacjonarne nadal są dość mocno oblegane. Dlatego przyjrzyjmy się gdzie i jak najlepiej obstawić kupon.

 

Tylko legalni bukmacherzy

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że grać należy tylko u legalnych bukmacherów w Polsce. Tylko oni gwarantują nam grę bezpieczną i nie narażamy się na kary polskiego fiskusa. Pełna lista legalnych bukmacherów w Polsce publikowana jest na stronie Ministerstwa Finansów. Każdy legalny bukmacher informuje też o tym na swojej stronie lub w punkcie stacjonarnym. Po zmianach ustawowych w kwietniu 2017 roku na polskim rynku bukmacherskim działa zaledwie kilkunastu legalnych bukmacherów, więc zapoznanie się z listą legalnych bukmacherów nie jest problemem, a może uchronić graczy przed nieprzyjemnymi konsekwencjami finansowymi.

 

Legalni bukmacherzy – punkty stacjonarne

Gra w punktach stacjonarnych jest bardzo prosta. Wystarczy tylko pójść do punktu, z oferty kursowej wybrać mecze i opłacić zakład bukmacherski. Do tego w każdym punkcie legalni bukmacherzy oferują statystyki, a nawet możliwość oglądania spotkań „na żywo”. Żeby obstawiać zakłady bukmacherskie trzeba mieć ukończone 18 lat i jest to jedyna rzecz, którą może sprawdzić pracownik bukmachera. Zakłady bukmacherskie w punktach stacjonarnych można opłacać gotówką (co czyni nasz zakład anonimowym), ale w wielu lokalach bukmacherskich, jest też możliwość płatności kartą.

Wydarzenia, które chcemy obstawiać możemy wybrać z oferty „na dziś” czy z oferty „na jutro” wywieszonej na ścianach lokalu, ale także możemy wybrać zdarzenia przez internet. Na stronie bukmacherów, którzy prowadzą działalność zarówno stacjonarną jak i internetową znajduje się bowiem najczęściej opcja „ekupon”. Po wybraniu spotkań należy w nią kliknąć i z otrzymanym kodem udać się do punktu bukmacherskiego i opłacić zakład.
Inne ułatwienia w punktach stacjonarnych? Coraz częściej można spotkać w lokalach bukmacherskich terminale. Są to niezbyt duże urządzenia dzięki, którym możemy obstawiać mecze, nawet bez kontaktu z pracownikiem bukmachera. To nie tylko zmniejsza ewentualne kolejki do „okienka”, ale pozwala też na rozpoczęcie działalności bukmacherskiej w miejscach mniej oczywistych, jak stacje benzynowe czy puby. Tym samym  kupon można zawrzeć też w dość nietypowych godzinach.

Godziny otwarcia tradycyjnych punktów stacjonarnych z reguły pokrywają się ze standardowymi godzinami pracy punktów usługowych. Nie da się ukryć, że nie zawsze pokrywają się z wydarzeniami sportowymi, które często odbywają się późnym wieczorem. Dlatego terminale bukmacherskie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

 

Legalni bukmacherzy – rejestracja

Szacuje się jednak, że około 70 proc. zakładów bukmacherskich w Polsce przyjmowanych jest przez internet. Dlatego legalni bukmacherzy najmocniej starają się rozwijać właśnie tą gałąź swojej działalności. Ustawa hazardowa wymusza na każdym legalnym bukmacherze zbieranie danych na temat swoich klientów. Ma to ograniczyć próby prania brudnych pieniędzy czy wpływania organizacji przestępczych na wyniki spotkań.

Brzmi to dość  odstraszająco, ale na pewno jest to sposób ochrony uczciwych klientów firm bukmacherskich przed zakusami mafii. Dlatego ci, którzy chcą zawierać zakłady przez internet, muszą liczyć się z brakiem anonimowości. Rozpoczynając procedurę rejestracji zgadzamy się na przetwarzanie naszych danych i przekazanie ich urzędnikom państwowym, gdy tego zażądają.

Sama rejestracja nie trwa długo. W kilku krokach na stronie internetowej bukmachera (lub w aplikacji mobilnej) musimy podać m.in.: swoje imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, dowodu osobistego (lub paszportu) oraz numer konta w banku.

To jednak nie koniec, bo musimy jeszcze przejść proces weryfikacji. Każdy legalny bukmacher poprosi nas o to, żebyśmy zrobili zdjęcie lub skan naszego dokumentu tożsamości i przesłali je przez specjalny formularz. Następnie bukmacherzy sprawdzają podane dane i po pozytywnej weryfikacji gracze mogą w pełni korzystać ze swojego konta. Procedura nie trwa dłużej niż 30 minut.

Część legalnych bukmacherów oferuje swoim klientom możliwość założenia konta tymczasowego. Użytkownicy nie muszą podawać aż tylu danych i nie muszą przesyłać bukmacherowi swoich dokumentów. Po około minucie mogą już korzystać z konta i dokonać depozytu. Jednak z takiego konta nie można wypłacać wygranych, a zawierać zakłady bukmacherskie można tylko do określonej kwoty (z reguły ok. 5 tys. zł). Dopiero gdy gracz uzupełni swoje dane można przelać pieniądze na swoje konto w banku.

Po co więc korzystać z kont tymczasowych? Na pewno jest to niezła propozycja dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, czy na stałe będą korzystać z usług danego legalnego bukmachera. Konto tymczasowe pozwoli przetestować funkcjonalności strony internetowej, można zapoznać się z ofertą bukmachera, a nawet skorzystać z bonusów i dopiero, gdy będziemy w pełni przekonani do propozycji bukmachera założyć konto stałe.

 

Legalni bukmacherzy. Jak obstawiać kupony?

Obstawianie zakładów bukmacherskich przez internet jest bardzo łatwe. Bukmacherzy robią naprawdę sporo, żeby nie utrudniać tego skomplikowanymi systemami. Strony internetowe legalnych bukmacherów są z reguły przejrzyste i funkcjonalne oraz bardzo intuicyjne. Nawet najmniej zaprawieni w internetowych bojach powinni sobie bez problemu poradzić.

Przeglądanie listy kursowej na portalach bukmacherskich jest zdecydowanie łatwiejsze niż przeglądanie płacht kursowych w punktach stacjonarnych. Gracze mogą niemal dowolnie filtrować ofertę bukmacherską i po wybraniu interesujących rozgrywek wystarczy kliknąć w kurs, żeby przenieść go do wirtualnego kuponu.

 

Legalni bukmacherzy – singiel, akumulowany, system

Legalni bukmacherzy proponują zawieranie zakładów bukmacherskich na kilka sposobów. Najbardziej korzystny dla graczy jest kupon singlowy. To taki zakład teoretycznie daje największe szanse na wygraną, bo składa się z zaledwie jednego meczu. Kupony akumulowane, czyli z co najmniej  dwoma wydarzeniami, teoretycznie umożliwiają większe wygrane, ale też szanse na nią są mniejsze. Odpowiedzialni gracze nie powinni zawierać zakładów akumulowanych z więcej niż trzema/czterema spotkaniami. Nie tylko dlatego, że z każdym dodanym meczem drastycznie obniżają swoje szanse na wygraną, ale też równie mocno zwiększają tym samym marżę bukmacherską.

Jak oblicza się wygraną w kuponach akumulowanych i singlowych? Jest to iloczyn kursu (lub kursów) i stawki. Stawka jednak zwykle jest pomniejszona o 12 %, który bukmacher przeznacza na podatek.

Innym rodzajem zakładów są zakłady systemowe. Umożliwiają one popełnienie przynajmniej jednego błędu na swoich kuponach. Po wybraniu systemu (np. 2 z 4, czyli co najmniej dwa spotkania muszą okazać się dla nas zwycięskie z czterech postawionych) komputer wybierze wszystkie możliwe kombinacje. Naszą wygraną będzie suma trafionych kombinacji (wygrana z kombinacji wyliczana jest analogicznie do kuponów akumulowanych). Kupony systemowe mogą być stawiane blokowo, czyli rozpisywane są nie pojedyncze mecze, a bloki złożone przynajmniej z dwóch spotkań.

 

Legalni bukmacherzy – oferta kursowa

Legalni bukmacherzy w Polsce, których nie ma przecież nieskończonej liczby bardzo dokładnie śledzą swoje oferty. Tylko po to, żeby nikt z konkurencyjnej firmy nie zaskoczył czymś co mogłoby spowodować odpływ graczy właśnie do niego.

Oferty kursowe legalnych bukmacherów są więc bardzo do siebie podobne. Najważniejszym sportem w ofercie bukmacherów jest piłka nożna. Dobra oferta kursowa to taka, która składa się przynajmniej z 50 różnych rozgrywek krajowych. Do tego puchary i mecze reprezentacji.

W ofercie najlepszych bukmacherów jest też miejsce dla ok. 30 innych dyscyplin sportowych. Wśród nich najpopularniejsze to: tenis, koszykówka, hokej na lodzie czy sporty walki.

Każdy legalny bukmacher musi mieć w swojej ofercie zakłady „na żywo”. Większość bukmacherów przedstawia kursy „na żywo” w ciekawej formie graficznej i obowiązkowo ze statystykami aktualizowanymi na bieżąco. Najlepsi bukmacherzy przeprowadzają transmisje z wydarzeń sportowych. Często jest to oferta nie do pogardzenia, bo bukmacherzy mają prawa do pokazywania najlepszych lig piłkarskich świata czy turniejów tenisowych.

Nie wszyscy legalni bukmacherzy mają w swojej ofercie kursy związane ze sportem wirtualnym. To jeden z bardziej kontrowersyjnych punktów w ofercie bukmacherskiej. Sport wirtualny jest to bowiem rodzaj rozgrywki, który jest generowany przez algorytm. Wyniki są bardzo loteryjne. Kursy są kuszące, szybkość rozliczania kuponów też, ale typerzy mają ograniczoną możliwość przeprowadzenia analizy.