Czym są kursy? Jak obstawiać zakłady bukmacherskie?

Oferta, lista kursowa, handicapy. Kto jest pierwszy raz na stronie bukmachera może dostać oczopląsu i to nawet biorąc pod uwagę to, że strony bukmacherów z reguły tworzone są w bardzo przejrzysty sposób. Jednak wszystko jest jasne dla tych, którzy mają pewne doświadczenie z obstawianiem spotkań w internecie. Wyjaśnijmy zatem nie tylko czym są kursy, ale jak stawiać zakłady bukmacherskie na najpopularniejsze dyscypliny sportowe, które są dostępne w ofercie legalnych bukmacherów w Polsce.

 

Co to są kursy bukmacherskie?

Zanim jednak przejdziemy do poszczególnych dyscyplin sportowych i rodzajów zakładów, które możemy obstawiać, powiedzmy co to są właściwie kursy? Najprościej mówiąc – jest to zapisane liczbowo prawdopodobieństwo zajścia danego wydarzenia. Im mniejszy kurs, tym wydarzenie jest bardziej prawdopodobne. Systemów zapisów jest sporo. Najpopularniejszy w Polsce jest system dziesiętny (inaczej europejski), są też ułamkowe (tzw. brytyjskie), amerykańskie i cała masa kursów azjatyckich.

Przykład kursu dziesiętnego? Rzut monetą, czyli klasyczny przypadek prawdopodobieństwa pół na pół. Dokonujemy więc prostego działania i 100 % dzielimy przez 50 %. Nie trzeba być geniuszem matematycznym, żeby dostać wynik 2. Nasz kurs na orła i kurs na reszkę wynosi więc 2,0. Jednak bukmacherzy nie zostawiają sprawy w ten sposób. Pobierają jeszcze marżę, więc obniżają kurs. Z reguły jest to od 5% do nawet 20%. Polscy legalni bukmacherzy najczęściej kurs „pół na pół” oferują w granicach 1,80 – 1,86.

Pamiętajmy, że marża to nie wszystko. Legalni bukmacherzy pobierają również 12 % na poczet płaconego przez siebie (ale niestety z portfela graczy) podatku obrotowego, więc nasza ewentualna wygrana zmaleje właśnie o 12 proc.

 

Najpopularniejsze zakłady bukmacherskie

Wiemy już na czym polegają kursy. Jakie zatem są najpopularniejsze rodzaje zakładów (i tym samym kursów) proponowanych przez bukmacherów?

Podstawowym rodzajem zakładu jest ten na zwycięstwo drużyny lub zawodnika. Gdy stawiamy „1” oznacza to, że gramy na gospodarza, gdy obstawiamy „2” – to stawiamy na wygraną gości. W tych dyscyplinach w których możliwy jest remis może dojść jeszcze typ: „x”. Możemy też grać z podpórką, czyli „1x”, „x2”, a nawet „12”. Oczywiście kursy na takie wydarzenia będą odpowiednio niższe, bo graczy urządzają dwa rozstrzygnięcia.

 

Handicap w ofercie bukmacherów

Handicap europejski zakłada, że już od rozpoczęcia wydarzenia jedna z ekip ma przewagę np. jednego gola, dwóch albo kilku bądź kilkunastu punktów. Stawianie handicapów jest bardzo popularne w przypadku, gdy jedna z drużyn jest dużo lepsza od drugiej, a kurs na „zwykłe” zwycięstwo jest niski. Oczywiście handicapy można stosować też przy wyrównanych ekipach. Kursy są wtedy znacznie wyższe, ale należy brać pod uwagę, że naszemu faworytowi może być zdecydowanie trudniej wygrać z zakładaną przez nas przewagą.

Innego rodzajem handicapem jest ten nazywany „azjatyckim”. Tak jak w przypadku „zwykłego” handicapu chodzi o przyznanie jednej z ekip przewagi na starcie np. poprzez dodanie połówki gola co jest ważne przy remisie. Inną sytuacją jest zasada eliminowania remisu („draw no bet” – „remis nie ma zakładu”), a to zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo wygranej. Inne powody, żeby skusić się na grę z handicapem azjatyckim to zwykle nieco niższe marże bukmacherskie, a stawianie niektórych z nich gwarantuje nam zwrot części lub nawet całości stawki.

 

Jak obstawiać piłkę nożną?

Niby proste, bo przecież w Polsce piłką nożną interesuje się niemal każdy, a jak nawet się nie interesuje to i tak wie o niej wszystko. A tak na poważnie. Legalni bukmacherzy bardzo mocno stawiają na ofertę związaną z piłką nożną. Najpopularniejszy sport na świecie przynosi wszystkim bukmacherom kolosalne zyski i już to powinno dać do myślenia graczom. Wielu kibiców myśli, że wie wszystko o futbolu, jednak obstawianie zakładów bukmacherskich, raz po raz udowadnia, że piłka nożna czasami ma wiele wspólnego z loterią. Teoretycznie (zachowując zasadę pełnej losowości), typerzy mają szansę na trafienie wyniku wynoszącą 33 proc. To dużo i mało, bo przecież w tenisie czy siatkówce szanse wynoszą 50 proc.

Najpopularniejsze zakłady związane z piłką nożną? To na pewno wspomniane już  handicapy. Jednak oferta bukmacherów jest znacznie bogatsza. Przy niektórych meczach legalni bukmacherzy oferują nawet i 300 dodatkowych kursów. Over/under, czyli zakład na więcej/mniej goli niż jest jednym z częściej granych. Dokładny wynik? Trafić jest trudniej, ale grając nawet za niskie stawki wygrana potrafi być spora. Inne zdarzenia? Kto będzie miał więcej kartek, rzutów rożnych,  a nawet całkowicie loteryjny zakład na to kto rozpocznie mecz. Oczywiście sporo jest kursów na indywidualne poczynania zawodników i gracze mogą obstawiać np. czy dany zawodnik strzeli gola lub ujrzy czerwoną kartkę. Z dodatkowymi zakładami jest jeden problem. Niektórymi z nich bardzo łatwo manipulować np. „czy Kowalski dostanie żółtą kartkę?”. Należy uważać szczególnie przy rozgrywkach niższych lig, które nie są tak bacznie obserwowane. Nielegalne działania nie są standardem, ale niestety organizacje przestępcze wykorzystują zakłady bukmacherskie do prania brudnych pieniędzy.

 

Jak obstawiać tenis?

Tutaj sytuacja jest prosta. Zawodnik może albo wygrać albo przegrać. Nie ma remisów, nie ma dogrywek. Szanse na poprawne wytypowanie diametralnie rosną i stąd się bierze spora popularność tenisa wśród typerów. Najpopularniejsze dodatkowe zakłady? Przy obstawianiu „na żywo” na pewno są to kursy na zwycięzce kolejnego gema. Dostępne są też handicapy, a także dość popularne są zakłady na to czy będzie „więcej lub mniej gemów niż”.

Przy analizie spotkań przed obstawianiem spotkań warto zwrócić uwagę na najważniejszy czynnik, który decyduje o tym jak wygląda i jakim rezultatem może zakończyć się mecz. Mianowicie chodzi o to na jakiej nawierzchni grają zawodnicy. Jest to niezmiernie ważne, bo niektórzy zawodnicy kompletnie nie odnajdują się np. na nawierzchni trawiastej lub na „mączce”.

 

Jak obstawiać hokej na lodzie?

W przypadku hokeja na lodzie sytuacja jest podobna do spotkań piłkarskich. Teoretycznie mamy 33 proc. szans na poprawne wytypowanie wyniku. W praktyce jest jednak tak, że w hokeju na lodzie faworytom jest jeszcze trudniej wygrać niż w przypadku piłki nożnej. Oczywiście widzą to legalni bukmacherzy i kursy na hokej są zdecydowanie wyższe niż w przypadku futbolu.

Najciekawsze dodatkowe zakłady? Oprócz takich, które znajdziemy przy okazji meczów piłki nożnej (tylko dostosowanych do realiów hokejowych), do ciekawszych należą rozstrzygnięcia kolejnych tercji lub np. „zawodnicy, której drużyny więcej czasu spędzą na ławce kar?”.

Analizując mecze w hokeju musimy brać pod uwagę czynnik zmęczenia. Szczególnie jeśli chodzi o rozgrywki najlepszej ligi świat, czyli NHL. Hokeiści muszą nie tylko grać nawet i co dwa dni, ale też przy okazji pokonywać ogromne dystanse pomiędzy kolejnymi halami, w których rozgrywane są mecze. Warto bardzo dokładnie śledzić terminarz i spróbować „wyczuć” moment, w którym nawet najlepsza ekipa może wpaść w dołek.

 

Jak obstawiać sporty walki?

Boks, a obecnie również i MMA oraz inne sporty walki były niemal od zawsze solą bukmacherki. Nawet w czasach starożytnych, obok wyścigów rydwanów, to przecież walki gladiatorów były obstawiane nie tylko przez możnych ówczesnego świata. Teraz też boks jest często obstawiany, ale trzeba pamiętać o kilku prawidłowościach. Co prawda możemy typować remis, ale pada on nawet rzadziej niż w przypadku spotkań koszykarskich. Do tego bardzo często kursy na faworytów są bardzo niskie. Z reguły ciężko o spory zysk stawiając „1” lub „2”. Dlatego dużo bardziej opłaca się (choć ryzyko też jest większe) grać zakłady specjalne np. czy walkę zakończy nokaut, a jeśli tak to w której rundzie itp.

Jedna bardzo ważna uwaga. Niektóre werdykty walk bokserskich latami wspominane są jako kontrowersyjne. Świat zawodowego boksu (amatorskiego też) oględnie mówiąc „rządzi się swoimi prawami” i co najgorsze nawet rozstrzygnięcia najbardziej medialnych walk, oglądanych przez cały sportowy świat, czasami wzbudzają niesmak czy zażenowanie. Trzeba dwa razy się zastanowić czy nasze pieniądze warte są takiego ryzyka, czy może jednak postawić pieniądze na dyscyplinę sportu gdzie promotorzy i zakulisowe układy mają mniejsze znaczenie niż w sportach walki.